Nowoczesny pokój z dodatkami retro

Aranżowanie wnętrza to najprzyjemniejsza część tworzenia wymarzonego mieszkania. Wystarczy mieć ogólny zarys stylistyki, w jakiej chcemy się poruszać i sukcesywnie zdobywać dodatki do zakupionych mebli. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesny pokój z dodatkami retro. Na czym polega takie połączenie?

Dyskretny urok staroci

Wnętrza w stylu retro mają mnóstwo inspiracji we wzornictwie, jakie dominowało w XX wieku. Design lat 50., 60. i 70. okazał się na tyle wyrazisty, że do dziś znajduje swoich zwolenników. Wiele z takich dodatków do wnętrz można jeszcze spotkać w domach osób wiekowych, niechętnych odświeżaniu otoczenia nowinkami wnętrzarskimi. Starocie sprzed kilku dekad zaskakują, śmieszą, fascynują. Z pewnością nie da się przejść obok nich obojętnie. Nagminne sięganie po wzory geometryczne, zestawianie pozornie niepasujących do siebie elementów, krzykliwa kolorystyka to główne cechy dodatków, jakie mogą zdobić nowoczesny pokój w stylu retro. Niektórzy uważają, że to wzornictwo jest nieco kiczowate, lub trąci myszką.

Zaskakujące aranżacje

Dodatki retro doskonale komponują się ze współczesnymi wnętrzami. Awangardowe jak na swoje czasy wazony, lampy oraz tekstylia można nabyć w sklepie Lubię Rzeczy. Wszystkie pochodzą z epoki, kiedy staranność wykonania była jeszcze standardem. Dzięki temu nawet jeden, niewielki detal w stylu vintage potrafi skraść obecnych. Wysoki połysk, art deco, inspiracje rodem ze stylu bauhaus to gotowe pomysły na niebanalne wnętrze. Jakich terminów szukać, aby dobrze trafić w dodatki retro? W krajach anglosaskich noszą one nazwę midcentury modern, we Francji chabbychic. Ich żywe kolory i fantazyjne wzory tworzą nietuzinkowy i radosny, nowoczesny pokój z dodatkami retro.

Siłą różnorodności

Jakie elementy wyróżniają styl retro? Jest ich wiele, zarówno w sposobie tworzenia detali, jak i wykorzystaniu materiałów do produkcji. Nowoczesny pokój z dodatkami retro to miejsce na ozdoby z elementami chromowanymi (gałki meblowe, nóżki) oraz materiały syntetyczne. Pojawiają się kanapy tapicerowane sztuczną skórą, plastikowe figurki, zwariowane kolory i formy, czyli figurki i naczynia w fantazyjnych wzorach i malunkach, pamiętane jeszcze z czasów PRL. W warunkach naturalnych, czyli właściwej epoce, towarzyszyły im obowiązkowo wzorzyste zasłony czy tapety. Współczesne aranżacje w duchu retro tonują wzorzystość i kolor. Dzięki temu łatwiej poszczególne detale dopasować do nowoczesnej przestrzeni.

We wnętrzach, w których zestawia się ze sobą industrial i vintage, nic nie jest oczywiste. Celowo postarzane meble sąsiadują z żeliwnymi grzejnikami, pomalowanymi w żywych kolorach oraz unikatową ceramiką lub szkłem ręcznie formowanym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl