Piękne i funkcjonalne pamiątki z PRL

Piękne i funkcjonalne pamiątki z PRL 

Okres PRL , obejmujący lata 1945-1989, obfitował w ciekawe wzornictwo i wspaniałych projektantów oraz architektów, którzy są doceniani po dziś dzień. Stylowe, niezwykle ciekawe pamiątki PRL to przedmioty użytkowe które odpowiednio zaprezentowane są świetną ozdobą każdego domu.

 

Gdzie ich szukać?

Nie musimy szukać daleko aby w swoim otoczeniu lub w domach bliskich nam osób znaleźć prawdziwe perełki, najpiękniejszą wizualnie pamiątkę po okresie,  który nie wszystkim dobrze się kojarzy. W tych trudnych czasach pomysłowi twórcy prezentowali wyjątkowe wyroby: meble, biżuterię, przedmioty szklane oraz porcelanowe i ceramiczne i wiele innych.

 

Na topie… 

Obecnie coraz bardziej docenia się wzornictwo z lat ’50 do lat ’80. Kolekcjonerzy oraz projektanci wnętrz sięgają po kryształy, geometryczne, mocne wzory w wielu kolorach czy też ciekawe i wygodne meble tapicerowane. Swój renesans przeżywają ciężkie i piękne kryształy, a szklane kury z Huty Szkła Ząbkowice są hitem dla fanów przedmiotów vintage nie tylko w Polsce. Kury te, będące w praktyce misą z przykrywą, występują w wielu kolorach i rozmiarach.

Wiele pięknych przedmiotów – pamiątek z okresu PRL, jest wykonana ze szkła, porcelany oraz ceramiki. Piękne komplety, zastawa stołowa, komplety kawowe, wazony, kieliszki i szklanki – wszystkie wykonane z dużą starannością, podobały się w momencie powstawania i po kilkudziesięciu latach wciąż mają duże grono zwolenników. Chodzież, Karolina, Wałbrzych czy Książ – znak tych producentów na spodzie naczynia z pewnością uraduje każdego wytrawnego kolekcjonera.

 

Meble PRL

Meble, szczególnie te tworzone w latach ’50 i ’60, zaskakują funkcjonalnością i ciekawym designem który świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Ikoną polskiego wzornictwa jest na przykład tapicerowany fotel 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego. Krzesła muszelki Teresy Kruszewskiej to następne przedmioty- ikony. Do tego błyszczące meble, na przykład komody na smukłych nóżkach… Tak może rozpocząć się stylowe wyposażenie wnętrz w swoim domu.  

 

Pamiątki PRL z różnych dziedzin życia

Pamiątkami z PRL-u mogą być nie tylko przedmioty mające wartość estetyczną. Poza charakterystycznymi naczyniami i sztućcami o minionej epoce można mówić także w kontekście mody: odzieży, obuwiu czy dodatkach. Zabawki takie jak metalowe pojazdy oraz ołowiane żołnierzyki, a także urządzenia użytku domowego także stanowią o klimacie tamtych lat. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl