Piękne, wygodne i praktyczne krzesła z lat. 50.

Piękne, wygodne i praktyczne krzesła z lat. 50. 

Lata 50. XX wieku to czas powojennego rozkwitu wzornictwa użytkowego. W Polsce, jak i na całym świecie, powstawały piękne i praktyczne meble, które po wielu latach są bardzo cenione. Warto poznać wzornictwo z tamtych lat. Poniżej przybliżymy charakterystykę krzeseł z lat 50.

 

Kultowe, charakterystyczne modele

Nie trzeba szukać daleko, aby odnaleźć krzesła będące kwintesencją wzornictwa lat 50. Polscy projektanci tworzyli w tym czasie wiele modeli, które obecnie mają miano kultowych lub legendarnych. Znany profesor Rajmund Teofil Hałas stworzył krzesło typu 200-190. Proste linie, zaokrąglone kąty, piękne drewno oraz dwa tapicerowane elementy: siedzisko i minimalistyczne oparcie  charakteryzują te wspaniałe krzesła. Mimo lekkości i komfortu siedzenia, model ten jest wytrzymały i stabilny. 

Innym krzesłem powstałym w latach 50. jest Muszelka, mebel powstały z plastycznej sklejki. Inspiracją była natura. Szerokie siedzisko i niskie oparcie nie są tapicerowane, a charakterystyczny półkolisty otwór dodatkowo odejmował ciężaru meblowi i jest motywem, który inspirował innych projektantów. Wyprodukowany ze sklejki i drewna Pająk wyszedł z pracowni Marii Chomentowskiej to fason, który dopiero niedawno wyszedł z fazy prototypu. Na tym projekcie wzorują się współcześni twórcy. Gięta sklejka pozwoliła na uzyskanie lekkiej formy a inspiracje z natury i innowacyjne postrzeganie linii jest doceniane do dziś. Chomentowska znana jest także z innego krzesła ze sklejki, o wiele mówiącej nazwie Płucka. 

 

Styl mid century 

W latach 50. rozwinął się styl mid century, który obecnie przeżywa swój renesans. Charakteryzuje się on przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Wzornictwo jest oszczędne, a linie i formy bardzo szlachetne. Meble, takie jak krzesła, często miały drewniane, smukłe, zwężające się ku dołowi nóżki. Pozbawione ozdobników nogi często ustawione były po lekkim kątem do podłoża, co zapewniało dużą stabilność i bardzo dobrze wyglądają. Reprezentujące styl mid century krzesła z lat 50. często miały tapicerowane siedziska lub siedziska i oparcia. Cała forma jest lekka, nie przytłaczająca i zachęca do częstego korzystania z krzeseł. Ze stylistyki mid century garściami czerpią architekci wnętrz, włączając jego elementy do stylu skandynawskiego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl